27 maja 2025
Edukacja z sercem, inwestycje z wizją – podsumowanie roku Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra”
700 uczniów w 6 placówkach, nowe boisko, druga grupa żłobkowa, cztery projekty unijne za 1,4 mln zł, kilkanaście remontów i 11 stypendiów – tak wygląda ogólny bilans działalności Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w roku 2024. Podsumowania minionego roku dokonano podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia, zorganizowanego 26 maja 2025 r. w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Spotkanie było okazją do świętowania konkretnych sukcesów edukacyjnych, inwestycyjnych i wspólnotowych w ramach tego wyjątkowego dzieła.
Rok 2024 przyniósł dynamiczny rozwój we wszystkich obszarach działalności Stowarzyszenia. W sześciu prowadzonych przez nie placówkach – przedszkolach, szkołach podstawowych i liceum w Cieszynie oraz Czechowicach-Dziedzicach – kształciło się blisko 700 dzieci i młodzieży, w tym uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Najważniejsze osiągnięcia minionego roku to m.in.: otwarcie drugiej grupy żłobkowej w Cieszynie, budowa pełnowymiarowego boiska sportowego przy szkole podstawowej w Cieszynie, kompleksowy remont sanitariatów i sal terapeutycznych w Katolickim Liceum, modernizacja infrastruktury teleinformatycznej we wszystkich placówkach, realizacja czterech projektów edukacyjnych o łącznej wartości prawie 1,4 mln zł, udzielenie 11 stypendiów naukowych, wieloetapowe remonty i modernizacje w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach.
„Jestem bardzo zadowolona i głęboko wdzięczna Bogu za to, że udało się zrealizować wszystkie zaplanowane na rok 2024 przedsięwzięcia” – powiedziała w rozmowie Maria Liwczak, wiceprezes Stowarzyszenia. „Szczególnie cieszy mnie zakończenie zadania, które miało ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszych placówek – zapewnienie dostępu do szybkiego i stabilnego internetu we wszystkich ośrodkach nadzorowanych przez Stowarzyszenie. To inwestycja, która realnie podnosi jakość nauczania i bezpieczeństwa” – zaznaczyła.
W roku 2024 do Stowarzyszenia wstąpiło czterech nowych członków: ks. dr Kamil Żółtaszek, ks. dr Andrzej Wołpiuk, ks. Witold Grzomba oraz ks. Piotr Bułka. Z kolei podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia mieliśmy wielką radość powitać w naszym gronie kolejne osoby: Ks. Kanonika Grzegorza Gruszeckiego – Dziekana Żywieckiego, Ks. Kanonika Tadeusza Pietrzyka – Dziekana Istebniańskiego, Ks. dr. Sławomira Kołatę oraz Państwo Monikę i Józefa Michałków.
Nie zabrakło również konkretnych działań wspierających rodziny i kadrę: przyznano ulgi w opłatach, nagrody motywacyjne oraz dodatki dla pracowników. Do Stowarzyszenia dołączyło łącznie dziewięciu nowych członków.
Podczas Zgromadzenia przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe, podsumowano pracę Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także podziękowano wszystkim, którzy wspierają rozwój edukacyjnego i duchowego dziedzictwa regionu. Spotkanie zakończyły wolne wnioski i rozmowy w serdecznej atmosferze.
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE fot. ks. Piotr Góra