Ikona informacyjna
POMOC
Powrót do listy parafii

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Niepokalanej

Adres parafii:

32-600 Harmęże, Ul. Franciszkańska 12

Numer telefonu:

Brak danych

Diecezja bielsko-żywiecka

Kuria Diecezjalna Diecezji bielsko-żywieckiej
w Bielsko-Białej

REKLAMA

Parafia nie nawiązała współpracy z Parochialis.pl

W tym miejscu mogłyby znajdować się parafialne ogłoszenia duszpasterskie, lista oraz kalendarz intencji mszalnych, a także moduł zamawiania intencji mszalnej przez Internet.

W celu zakupienia tego modułu skontaktuj się z nami.

Jestem zainteresowany współpracą

Aktualności z Diecezji bielsko-żywieckiej

27 maja 2025
Edukacja z sercem, inwestycje z wizją – podsumowanie roku Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra”
700 uczniów w 6 placówkach, nowe boisko, druga grupa żłobkowa, cztery projekty unijne za 1,4 mln zł, kilkanaście remontów i 11 stypendiów – tak wygląda ogólny bilans działalności Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w roku 2024. Podsumowania minionego roku dokonano podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia, zorganizowanego 26 maja 2025 r. w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Spotkanie było okazją do świętowania konkretnych sukcesów edukacyjnych, inwestycyjnych i wspólnotowych w ramach tego wyjątkowego dzieła. Rok 2024 przyniósł dynamiczny rozwój we wszystkich obszarach działalności Stowarzyszenia. W sześciu prowadzonych przez nie placówkach – przedszkolach, szkołach podstawowych i liceum w Cieszynie oraz Czechowicach-Dziedzicach – kształciło się blisko 700 dzieci i młodzieży, w tym uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najważniejsze osiągnięcia minionego roku to m.in.: otwarcie drugiej grupy żłobkowej w Cieszynie, budowa pełnowymiarowego boiska sportowego przy szkole podstawowej w Cieszynie, kompleksowy remont sanitariatów i sal terapeutycznych w Katolickim Liceum, modernizacja infrastruktury teleinformatycznej we wszystkich placówkach, realizacja czterech projektów edukacyjnych o łącznej wartości prawie 1,4 mln zł, udzielenie 11 stypendiów naukowych,  wieloetapowe remonty i modernizacje w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach. „Jestem bardzo zadowolona i głęboko wdzięczna Bogu za to, że udało się zrealizować wszystkie zaplanowane na rok 2024 przedsięwzięcia” – powiedziała w rozmowie Maria Liwczak, wiceprezes Stowarzyszenia. „Szczególnie cieszy mnie zakończenie zadania, które miało ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszych placówek – zapewnienie dostępu do szybkiego i stabilnego internetu we wszystkich ośrodkach nadzorowanych przez Stowarzyszenie. To inwestycja, która realnie podnosi jakość nauczania i bezpieczeństwa” – zaznaczyła. W roku 2024 do Stowarzyszenia wstąpiło czterech nowych członków: ks. dr Kamil Żółtaszek, ks. dr Andrzej Wołpiuk, ks. Witold Grzomba oraz ks. Piotr Bułka. Z kolei podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia mieliśmy wielką radość powitać w naszym gronie kolejne osoby: Ks. Kanonika Grzegorza Gruszeckiego – Dziekana Żywieckiego, Ks. Kanonika Tadeusza Pietrzyka – Dziekana Istebniańskiego, Ks. dr. Sławomira Kołatę oraz Państwo Monikę i Józefa Michałków. Nie zabrakło również konkretnych działań wspierających rodziny i kadrę: przyznano ulgi w opłatach, nagrody motywacyjne oraz dodatki dla pracowników. Do Stowarzyszenia dołączyło łącznie dziewięciu nowych członków. Podczas Zgromadzenia przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe, podsumowano pracę Zarządu i Komisji Rewizyjnej, a także podziękowano wszystkim, którzy wspierają rozwój edukacyjnego i duchowego dziedzictwa regionu. Spotkanie zakończyły wolne wnioski i rozmowy w serdecznej atmosferze. SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE fot. ks. Piotr Góra
27 maja 2025
Odrestaurowane organy rozbrzmiały w drewnianym kościele w Nidku
W Dzień Matki, 26 maja 2025 r., w zabytkowym kościele śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku odbyło się uroczyste nabożeństwo, podczas którego miejscowy proboszcz poświęcił odrestaurowane, zabytkowe organy. Instrument, wykonany w 1835 roku przez Szymona Gąsurskiego – organmistrza z Zatoru – posiada wewnętrzną metryczkę potwierdzającą autorstwo. Jego prospekt, wzorowany na barokowych formach, stanowi cenny przykład XIX-wiecznego rzemiosła. Organy mają dziewięć głosów, jeden manuał i nie posiadają sekcji pedałowej. Prace konserwatorskie przeprowadził renomowany zespół organmistrzów: Grzegorz, Stanisław i Wojciech Bałchanowie. Renowacja organów, podobnie jak konserwacja krzyża z belki tęczowej, była możliwa dzięki zaangażowaniu ks. dr. Szymona Tracza – dyrektora Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej i konserwatora diecezjalnego – oraz wsparciu Urzędu Gminy Wieprz i dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład”. Liturgię rozpoczął symboliczny obrzęd „budzenia organów”: na wezwanie celebransa instrument stopniowo wydawał dźwięki, tworząc melodię ku czci Osób Boskich i Matki Najświętszej. Mszy Świętej towarzyszył Wieczór Maryjny, podczas którego rozbrzmiewały pieśni ku czci Maryi, wykonywane wspólnie z Kapelą Góralską „Maliniorze” z Brennej. Szczególnie wymownym gestem było złożenie kwiatów przed obrazem Matki Boskiej Śnieżnej, królującej w głównym ołtarzu świątyni – jako wyraz hołdu złożonego Matce Bożej i Opiekunce przez licznie zgromadzonych parafian w Dniu Matki. Wieczór Maryjny zorganizował sołtys Tomasz Gąsienica-Staszeczek wraz ze współpracownikami.
27 maja 2025
Zaproszenie na Piknik Rodzinny w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie
Serdecznie zapraszamy na Piknik Rodzinny! Już 7 czerwca 2025 roku w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się kolejna edycja Pikniku Rodzinnego – wydarzenia, które co roku przygotowują z sercem i zaangażowaniem klerycy naszego seminarium. Tego dnia szeroko otworzą bramy ogrodu, zapraszając wszystkich do odkrycia piękna i atmosfery miejsca, które od ponad 200 lat służy formacji kapłańskiej. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, co kryje się za murami krakowskiego seminarium. W programie przewidziane jest mnóstwo atrakcji – zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Dzieci będą mogły skorzystać m.in. z dmuchanych zamków, gry terenowej, stylizacji fryzur, malowania twarzy, a także popcornu i waty cukrowej. O dobrą zabawę zadbają klerycy oraz animatorzy, prowadząc zajęcia plastyczne, ruchowe i taneczne. Dorośli znajdą chwilę wytchnienia w przytulnej kawiarence, gdzie nasi klerycy będą serwować domowe ciasta oraz gorące i zimne napoje, takie jak kawa, herbata czy lemoniada. Nie zabraknie także strefy relaksu w otoczeniu zieleni. Całości towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Wystąpią m.in. Maja i Krzysztof Sowińscy – małżeństwo, które dzieli się swoją muzyką uwielbiającą naszego Pana i Przyjaciela oraz świadectwem swojej wiary, zagrają i zaśpiewają dla nas także parafialne scholki i zespół seminaryjny. Tegoroczny piknik ma przede wszystkim wymiar charytatywny. Klerycy będą wspierać 7-letniego Pawełka, który zmaga się zapaleniem tętnic mózgowych Moya Moya. Podczas wydarzenia będzie prowadzona dobrowolna zbiórka, z której cały dochód będzie przeznaczony na jego leczenie i wsparcie dla rodziny. W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 501 518 653 oraz mailowo: piknikwsdak@poczta.fm Zapraszamy do naszego seminarium, aby spędzić miło i przyjemnie sobotni dzień w gronie rodzinnym i przyjacielskim!

Lokalizacja parafii

REKLAMA

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.


Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Chorzów, Stalowa 17/212.