22 maja 2025
Bp Pindel w Żywcu: Weźmy sobie do serca papieskie przesłanie sprzed 30 lat
Przestrogę papieża Polaka o tym, że nie można przechodzić obojętnie wobec działań zmierzających do laicyzacji i ośmieszania wartości chrześcijańskich – przypomniał bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej 22 maja 2025 r. w żywieckiej konkatedrze. Liturgia była centralnym punktem obchodów 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym mieście. Biskup bielsko-żywiecki, który obchodził również 42. rocznicę święceń kapłańskich, przywołał w homilii prorockie słowa papieża z 1995 roku i podkreślił ich aktualność w kontekście współczesnych zagrożeń duchowych i ideologicznych.
W koncelebrze uczestniczyli duchowni z Żywiecczyzny, a w konkatedrze zgromadzili się licznie wierni pamiętający wizytę papieża, a także młode pokolenie, które poznało jej znaczenie z przekazów rodziców i dziadków.
W homilii bp Pindel podkreślił, że papieska obecność w Żywcu 22 maja 1995 roku miała charakter nie tylko symboliczny, ale była konkretnym wezwaniem do troski o najwyższe dobro – wieczne zbawienie. „Jan Paweł II przybywał tutaj jako pasterz troszczący się o człowieka, o jego godność i życie zgodne z Ewangelią” – zaznaczył biskup bielsko-żywiecki.
W homilii porównał także historyczną wizytę papieża z wcześniejszym przybyciem króla Jana Kazimierza do Żywca.„Każdy z nich przybył do Żywca z innego powodu. Król szukał schronienia i politycznego wpływu. Papież – szukał dusz, by je umacniać w wierze” – zaznaczył bp Pindel.
Biskup przypomniał słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w Żywcu 30 lat temu, przestrzegając przed programową laicyzacją i marginalizowaniem chrześcijańskich wartości. „Muszą budzić niepokój tendencje zmierzające do laicyzacji, ataki na Kościół, ośmieszanie wartości, które były u podstaw tysiącletnich dziejów narodu” – cytował papieża.
Zwracając uwagę na aktualność tego ostrzeżenia, kaznodzieja wspomniał o współczesnych próbach ośmieszania religii, zwłaszcza w kontekście wydarzeń takich jak Pierwsza Komunia Święta. „Dziś znów obserwujemy działania prowadzące do wyśmiewania religii i wartości. Widzimy powtarzające się schematy, które mają zniechęcić i wywołać wstyd za wiarę” – stwierdził bp Pindel.
Podkreślił też, że największym darem papieża dla Żywca była jego modlitwa i duchowa obecność. „Modlę się razem z wami za naszą Ojczyznę: o umiłowanie daru życia, o dobro wspólne, o poszanowanie godności każdego człowieka” – przypomniał słowa św. Jana Pawła II.
Biskup zauważył, że w marcu 1995 roku Jan Paweł II podpisał encyklikę „Evangelium vitae”, podkreślającą wartość każdego ludzkiego życia. „Widzimy, jak bardzo Papieżowi zależało, by prawo jak najbardziej broniło życia dziecka i człowieka starego, a jeszcze bardziej, pozytywnie, by każde życie było kochane, zarówno poczęte, jak i zmierzające do śmierci” – dodał.
Na zakończenie homilii biskup zachęcił wiernych, by podjęli osobistą odpowiedzialność za duchowe dziedzictwo papieża. „Jeżeli pamiętamy, to znaczy, że dorastamy do wspólnoty z nim – tym bardziej teraz, gdy jest już w Domu Ojca, zatroskany o losy Ojczyzny i dobro wszystkich Polaków” – powiedział.
Życzenia z okazji jubileuszu święceń biskupowi Pindlowi złożył burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się po południu otwarciem plenerowej wystawy przed żywieckim ratuszem zatytułowanej „Ojciec Święty w Żywcu”, zawierającej cytaty z przemówienia papieża wygłoszonego w tym mieście, z homilii ze Skoczowa oraz z encykliki „Evangelium vitae”. Następnie w sali ratuszowej odbyła się gala konkursu zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Wizyta Ojca Świętego 1995 roku w Żywcu we wspomnieniach rodziców i dziadków”. Podczas spotkania można było usłyszeć krótkie świadectwa osób, które osobiście przeżywały wydarzenia sprzed trzech dekad.
Ks. Jan Duraj, wikariusz parafii konkatedralnej w czasie wizyty Jana Pawła II w Żywcu, wspominał moment, gdy po zakończeniu papieskiej celebracji podszedł do niego ceremoniarz papieski abp Piero Marini i wręczył mu mszał, z którego korzystał Ojciec Święty podczas Mszy św na Kaplicówce w Skoczowie.
„Masz tu mszał, bo jest taki zwyczaj, że papież zostawia takie mszały w miejscach, gdzie celebrował, i jest jego życzeniem, żebyś go otrzymał” – usłyszał ks. Duraj. Zaskoczony i wzruszony kapłan zapytał, czy podpis widniejący na stronie tytułowej to rzeczywiście autograf Jana Pawła II, myśląc, że może to tylko nadruk. „Nie, to jest osobisty podpis papieża” – odpowiedział ceremoniarz.
Mszał ten towarzyszył ks. Durajowi przez lata w posłudze duszpasterskiej i dopiero po kanonizacji papieża uświadomił sobie, jak wielką wartość duchową i symboliczną posiada. Z perspektywy czasu wspominał też niezwykłość chwili, w której nikt z obecnych nie miał pełnej świadomości, że uczestniczy w wydarzeniu z udziałem człowieka, który – jak powiedział – „był na etapie wykuwania świętości”. „Na naszych oczach ten człowiek stawał się coraz bardziej świętym. I ta świętość została potwierdzona” – zakończył swoje świadectwo.
Starosta żywiecki Adrian Midor, który podczas wizyty Jana Pawła II w Żywcu miał zaledwie dziewięć lat, podzielił się wspomnieniami z perspektywy dziecka należącego do pokolenia, które często określa się mianem „pokolenia Jana Pawła II”.
Wspominał, że zaledwie kilkanaście dni przed wizytą Ojca Świętego przystąpił po raz pierwszy do Komunii Świętej – było to w maju 1995 roku, a do sakramentu przygotowywał ich śp. ks. Tadeusz Krzyżak. „Zostaliśmy niejako wyróżnieni, bo mówiono nam, że będziemy blisko Ojca Świętego, blisko ołtarza” – opowiadał Midor. Przyznał, że wciąż ma w pamięci obraz dzieci stojących w białych strojach na schodach w pełnym słońcu oraz samego Jana Pawła II, wchodzącego na ołtarz polowy.
Jednym z najbardziej poruszających wspomnień tamtych chwil był – jak zaznaczył – kontakt wzrokowy z papieżem. „Ojciec Święty miał niesamowity wzrok. Można było odnieść wrażenie, że patrzy właśnie na ciebie. To spojrzenie przeszywało” – wspominał. Wyznał również, że wspomnienia z 1995 roku towarzyszyły mu później w dorosłości, m.in. w 2005 roku, gdy jako starszy już człowiek przeżywał odejście papieża – postaci, która ukształtowała jego pokolenie nie tylko religijnie, ale i tożsamościowo.
Bartłomiej Piskorz, radny Młodzieżowej Rady Powiatu Żywieckiego, w swoim świadectwie podkreślił, że choć nie było go jeszcze na świecie w 1995 roku, kiedy Jan Paweł II odwiedził Żywiec, to jego osobista więź z papieżem jest głęboka i żywa. Opowiedział o swoim doświadczeniu służby liturgicznej w Bazylice św. Piotra w Watykanie, gdzie jako ceremoniarz diecezjalny miał okazję uczestniczyć we Mszy Świętej i dotknąć płyty nagrobnej św. Jana Pawła II. „To tak, jakby dotknąć samego Ojca Świętego” – wyznał wzruszony.
Wspomniał także o szczególnym darze, jaki otrzymał od kardynała Stanisława Dziwisza – różańcu pobłogosławionym i dotykanym przez papieża. Traktuje go jako cenną relikwię i osobisty znak duchowej więzi z Janem Pawłem II „Święty Janie Pawle, módl się za nas” – zakończył.
Po zakończeniu części popołudniowej uczestnicy uroczystości przeszli do konkatedry, gdzie o godzinie 18 odprawiona została Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Roman Pindel. Po Eucharystii zebrani modlili się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, wzniesionym w miejscu spotkania z papieżem. Odśpiewano „Barkę”. Wieczór zakończyła projekcja filmu dokumentalnego poświęconego papieskiej wizycie w kinie Janosik.
W samej konkatedrze przygotowano także okolicznościową wystawę ukazującą zdjęcia i wspomnienia związane z wizytą Ojca Świętego sprzed 30 laty. https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2025/05/homilia_bp_Pindel_zywiec_22_5_25.mp3 https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2025/05/zywiec_30_lat_swiadectwa.mp3