14 lipca 2025
Jubileusz koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej i rocznica objawień fatimskich w deszczowej scenerii
W sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej odbyło się 13 lipca 2025 r. kolejne nabożeństwo fatimskie. Świętowano kolejną rocznicę objawień maryjnych w Fatimie oraz 60. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej koronami papieskimi, dokonanej 2 lipca 1965 roku przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyłę. Wspólnie z pomocniczym biskupem tarnowskim Leszkiem Leszkiewiczem modlili się m.in.: ojcowie franciszkanie i księża dekanatu żywieckiego. Z różnych stron diecezji bielsko-żywieckiej przybyli przedstawiciele Rycerstwa Niepokalanej, z prezes Renatą Nycz na czele.
Gospodarz uroczystości kustosz maryjnego sanktuarium o. Przemysław Janik OFMConv nawiązał w słowach powitania do historycznego aktu sprzed sześciu dekad – dokonanego również przy ulewnym deszczu i w obecności około 80 tysięcy wiernych. Z wdzięcznością przywołał tamte chwile, a także osoby duchownych, którzy wówczas przewodzili Kościołowi w Polsce w trudnych czasach komunizmu, niosąc orędzie Maryi i nadziei.
Bp Leszek Leszkiewicz w homilii wezwał do osobistego nawrócenia, refleksji nad sumieniem i życia w świetle Ewangelii. Kaznodzieja przypomniał, że Bóg nie chce nieszczęścia człowieka, lecz jego szczęścia i zbawienia. Podkreślił, że Pan walczy o człowieka zarówno tu, na ziemi, jak i z myślą o jego wieczności. Środkiem do osiągnięcia zbawienia – jak zaznaczył – jest wierne zachowywanie przykazań Bożych.
Szczególne miejsce w refleksji biskupa zajęło sumienie jako przestrzeń spotkania z Bogiem. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, przypomniał wezwanie, by być człowiekiem sumienia. Zachęcił do codziennego rachunku sumienia, jako elementu modlitwy: „Czy podobało ci się to, co powiedziałem, co zrobiłem, o czym pomyślałem?” – to pytania, jakie każdy, zdaniem biskupa, powinien zadawać Bogu u schyłku dnia.
Wskazał też, że wybierając drogę Pana, człowiek staje się szczęśliwy i zbliża się do zbawienia. Natomiast chodzenie własnymi ścieżkami, ignorując głos Boży, prowadzi często do duchowego nieszczęścia. Przypomniał orędzie Matki Bożej z Fatimy, która ponad 100 lat temu nawoływała do pokuty i nawrócenia z powodu grzechów świata. „Czy nasze dzisiejsze grzechy nie są jeszcze gorsze niż te, które wówczas zasmucały Boga?” – zapytał.
Wspomniał o miłosierdziu jako postawie uczniów Chrystusa. Zwrócił uwagę, że chrześcijanin nie powinien osądzać innych, lecz z miłością i współczuciem podnosić upadłych, pomagając im powstać i wrócić na drogę dobra. „Pan Bóg może postawić nas przy kimś właśnie po to, żebyśmy mu pomogli wstać” – zauważył.
Biskup przypomniał też, że Kościół katolicki posiada wszystkie środki prowadzące do zbawienia. Zachęcił, by z nich korzystać – z sakramentów, modlitwy, słowa Bożego – oraz by pomagać innym odnaleźć tę drogę. Przestrzegł zarazem przed zastępowaniem słowa Bożego własnymi opiniami.
„Zbyt często dziś wielu ludzi wymądrza się mówiąc o Bogu, cytując Pismo Święte, tłumacząc prawdy katechizmu – ale robią to tak, jakby chcieli zastąpić Boże słowo własnym. Nie idźmy tą drogą. Posłuchajmy orędzia, które płynie z Fatimy. Posłuchajmy głosu Matki Bożej, która zawsze wzywa nas do nawrócenia i pokazuje nam swojego Syna. Idźmy drogą Jego słowa – od samego początku wypowiedzianego – drogą miłości Boga i bliźniego” – zaapelował na koniec
Uroczyste nabożeństwo, które rozpoczęło się przy ołtarzu polowym, zakończyło się pasterskim błogosławieństwem udzielonym przez biskupa Leszka Leszkiewicza już we wnętrzu bazyliki. W modlitewnym skupieniu, mimo deszczu, pielgrzymi z sercem pełnym wdzięczności dziękowali Bogu i Maryi za dar rychwałdzkiego sanktuarium – miejsca łaski, pociechy i duchowego umocnienia.
Wśród kapłanów koncelebrujących liturgie był m.in. o. Grzegorz Siwek OFMConv, dawny proboszcz i kustosz tego miejsca, obecnie gwardian klasztoru franciszkanów w Krakowie.
Ośrodek kult Maryjnego na w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku; namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.
Na przełomie XVII i XVIII wieku kult Matki Bożej Rychwałdzkiej rozszerzył się poza granice ziemi żywieckiej, a nawet poza granice państwa polskiego. 2 lipca 1756 roku bp Franciszek Potkański z Krakowa konsekrował nowy murowany kościół i przewodniczył wprowadzeniu Cudownego Obrazu, który umieszczono w nowym ołtarzu. 18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.
Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy. https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2025/07/rychwald-13-7-25.mp3