03-05-2025
Bp Szkudło: Nie wolno nam odstępować od zasad sumienia
W uroczystość NMP Królowej Polski w katowickiej katedrze Chrystusa Króla w intencji ojczyzny modlili się przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych, a także świata kultury, nauki i służb mundurowych.
Mszy św. przewodniczył bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. W homilii przywołał pierwszą część średniowiecznego hymnu Bogurodzica. Zauważył, że słowa pieśni są streszczeniem historii zbawienia, w której Maryja, jako Matka Zbawiciela, odgrywa szczególną rolę. – I to jest pierwsza, zasadnicza cecha, naszego maryjnego, polskiego kultu. Powiązanie Maryi z dziełem Jej Syna, dla nas, jako narodu, zawsze stanowiło nieodłączną całość, z Jej opieką szczególną, jaką polski naród otaczała – mówił.
Administrator archidiecezji katowickiej podkreślił rolę macierzyńskiej opieki Maryi. Zaznaczył, że Jej macierzyństwo narodziło się wówczas, gdy wraz z Janem doświadczała pod krzyżem „traumy odejścia Ukochanego”. Zauważył też, że jest to jedna z najbardziej intymnych scen w Nowym Testamencie. – I jedna z najważniejszych dla Historii Zbawienia w ogóle. Oto kobieta, która ponad trzydzieści lat wcześniej usłyszała: „Bądź pozdrowiona, Pełna Łaski”, oraz „oto poczniesz i porodzisz”, dzisiaj z ust Tego, Którego poczęła i porodziła, słyszy, że Jej synem jest jeszcze ktoś: mężczyzna, którego Ewangelia nazywa „uczniem, którego Jezus kochał” – podkreślił.
Kaznodzieja wspomniał także o walce duchowej. Stwierdził, że o tym wymiarze chrześcijańskiego życia nie wolno zapominać „w czasach, w których temu, co duchowe, odmawia się powagi.” Podkreślił, że bardziej niż o “ducha narodu” trzeba troszczyć się o indywidualne sumienie. – W tej walce, która rozgrywa się nieustannie, w tej duchowej walce, naszym orężem jest siła naszego sumienia, nasze wybory dobra, nasze podporządkowanie woli Stwórcy – zaznaczył.
Bp Marek apelował także o odpowiedzialność w przestrzeni publicznej. Upomniał się o poszanowanie prawa do życia. Stwierdził, że szczególny obowiązek w tym zakresie spoczywa na tych, którzy jak zaznaczył, „spełniają posługę władzy”. Podejmując decyzje nie powinni oni kierować się wąsko rozumianym interesem, ale dobrem wspólnym, które nie zależy od „przypadkowych kryteriów”. Zwrócił też uwagę na obowiązek kierowania się prawidłowo ukształtowanym sumieniem. – Jako ludzie sumienia mamy obowiązek żyć według jego zasad, mamy obowiązek o nich mówić i świadczyć. Nie wolno nam od nich odstępować – mówił.
Kończąc modlił się słowami zaczerpniętymi z hymnu Bogurodzica. – „ «Napełń myśli człowiecze» znaczy: chcemy, żeby nasze myśli i działania przesiąknięte były Twoją, Panie wolą. I tego sobie życzmy w dniu narodowego święta, w uroczystość naszej Królowej i Matki” – zakończył.
W Eucharystii uczestniczyli także także kombatanci walk o wolność ojczyzny i polskość Śląska oraz przedstawiciele szkół mundurowych. Liturgię uświetnił występ chóru Filharmonii Śląskiej.
xrb / katowice.gosc.pl
Homilia bp. Szkudło
Galeria zdjęć