Ikona informacyjna
POMOC
Powrót do listy parafii

Parafia Rzymskokatolicka Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Adres parafii:

43-176 Gostyń, Ul. ks. Franciszka Olmy 4

Numer telefonu:

Brak danych

Archidiecezja katowicka

Kuria Metropolitalna Archidiecezji katowickiej
w Katowicach

REKLAMA

Parafia nie nawiązała współpracy z Parochialis.pl

W tym miejscu mogłyby znajdować się parafialne ogłoszenia duszpasterskie, lista oraz kalendarz intencji mszalnych, a także moduł zamawiania intencji mszalnej przez Internet.

W celu zakupienia tego modułu skontaktuj się z nami.

Jestem zainteresowany współpracą

Aktualności z Archidiecezji katowickiej

03-05-2025
Bp Szkudło: Nie wolno nam odstępować od zasad sumienia
W uroczystość NMP Królowej Polski w katowickiej katedrze Chrystusa Króla w intencji ojczyzny modlili się przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych, a także świata kultury, nauki i służb mundurowych. Mszy św. przewodniczył bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. W homilii przywołał pierwszą część średniowiecznego hymnu Bogurodzica. Zauważył, że słowa pieśni są streszczeniem historii zbawienia, w której Maryja, jako Matka Zbawiciela, odgrywa szczególną rolę. – I to jest pierwsza, zasadnicza cecha, naszego maryjnego, polskiego kultu. Powiązanie Maryi z dziełem Jej Syna, dla nas, jako narodu, zawsze stanowiło nieodłączną całość, z Jej opieką szczególną, jaką polski naród otaczała – mówił. Administrator archidiecezji katowickiej podkreślił rolę macierzyńskiej opieki Maryi. Zaznaczył, że Jej macierzyństwo narodziło się wówczas, gdy wraz z Janem doświadczała pod krzyżem „traumy odejścia Ukochanego”. Zauważył też, że jest to jedna z najbardziej intymnych scen w Nowym Testamencie. – I jedna z najważniejszych dla Historii Zbawienia w ogóle. Oto kobieta, która ponad trzydzieści lat wcześniej usłyszała: „Bądź pozdrowiona, Pełna Łaski”, oraz „oto poczniesz i porodzisz”, dzisiaj z ust Tego, Którego poczęła i porodziła, słyszy, że Jej synem jest jeszcze ktoś: mężczyzna, którego Ewangelia nazywa „uczniem, którego Jezus kochał” – podkreślił. Kaznodzieja wspomniał także o walce duchowej. Stwierdził, że o tym wymiarze chrześcijańskiego życia nie wolno zapominać „w czasach, w których temu, co duchowe, odmawia się powagi.” Podkreślił, że bardziej niż o “ducha narodu” trzeba troszczyć się o indywidualne sumienie. – W tej walce, która rozgrywa się nieustannie, w tej duchowej walce, naszym orężem jest siła naszego sumienia, nasze wybory dobra, nasze podporządkowanie woli Stwórcy – zaznaczył.  Bp Marek apelował także o odpowiedzialność w przestrzeni publicznej. Upomniał się o poszanowanie prawa do życia. Stwierdził, że szczególny obowiązek w tym zakresie spoczywa na tych, którzy jak zaznaczył, „spełniają posługę władzy”. Podejmując decyzje nie powinni oni kierować się wąsko rozumianym interesem, ale dobrem wspólnym, które nie zależy od „przypadkowych kryteriów”. Zwrócił też uwagę na obowiązek kierowania się prawidłowo ukształtowanym sumieniem. – Jako ludzie sumienia mamy obowiązek żyć według jego zasad, mamy obowiązek o nich mówić i świadczyć. Nie wolno nam od nich odstępować – mówił. Kończąc modlił się słowami zaczerpniętymi z hymnu Bogurodzica. – „ «Napełń myśli człowiecze» znaczy: chcemy, żeby nasze myśli i działania przesiąknięte były Twoją, Panie wolą. I tego sobie życzmy w dniu narodowego święta, w uroczystość naszej Królowej i Matki” – zakończył.  W Eucharystii uczestniczyli także także kombatanci walk o wolność ojczyzny i polskość Śląska oraz przedstawiciele szkół mundurowych. Liturgię uświetnił występ chóru Filharmonii Śląskiej. xrb / katowice.gosc.pl Homilia bp. Szkudło Galeria zdjęć
03-05-2025
Bp Olszowski: Największe szczęście – widzieć, że życie przynosi dobre owoce
Już od poniedziałku 5 maja uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczną zmagania z egzaminem dojrzałości. Dlatego w niedzielne popołudnie Fundacja Młodzi dla Młodych zaprosiła maturzystów do wspólnej modlitwy o wytrwałość i światło Ducha Świętego w tym wyjątkowym czasie. Mszy św. sprawowanej w tyskiej parafii św. Marii Magdaleny przewodniczył bp Grzegorz Olszowski. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za gościnę księdzu proboszczowi ks. Januszowi Lasokowi – podkreślał ks. Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej. – To jest spotkanie, które tak naprawdę wieńczy szereg spotkań. Troską maturzystów otaczamy już od samego początku ich ostatniego roku nauki, ponieważ w październiku zawsze jest weekend maturzystów w górach, po to, żeby odpoczęli jeszcze na początku tej swojej drogi. Później już przed końcem ich roku szkolnego spotykamy się na Jasnej Górze, na pielgrzymce archidiecezjalnej, a bezpośrednio przed samym egzaminem dojrzałości w intencji maturzystów sprawowane są Msze św. w dwóch miejscach, tradycyjnie już w Rybniku i w Tychach – tłumaczył. – Chrześcijaństwo to nie jest tylko teoria, to nie są wiadomości teoretyczne. Chrześcijaństwo to jest budowanie relacji, to jest spotkanie z Jezusem – przypomniał zebranym w tyskim kościele bp Grzegorz Olszowski. Zwracając się do maturzystów, kaznodzieja zauważył, że to tradycyjnie pierwszy poważny egzamin, przed którym stają, lecz czekają ich także inne egzaminy z życia. – Bóg jest dobrym pedagogiem: gdyby nam od razu pokazał wszystko, czego od nas w tym życiu oczekuje, to byśmy raczej stchórzyli. Ale On pokazuje nam to w pewnym odcinku, to tego, co za zakrętem. Dojdź tam, to zobaczysz, co będzie dalej. I właśnie dlatego to nasze życie nabiera zupełnie innego kształtu. To nasze życie jest współpracą z Bożą łaską, jest odpowiedzią na to, co mamy w relacji z Nim – mówił bp Olszowski. I dodał, że wiele przed każdym z nas egzaminów z życia, z miłości, „które będą się liczyły na całe życie, na całą wieczność”. – Z jednej strony może to człowieka przerażać: Panie Boże, no skąd ja mam wiedzieć? Jak mam w ogóle sobie to życie pokładać? Ale z drugiej strony właśnie mając to świadomość, że my jesteśmy sami, że Bóg się po nas troszczy, że nam towarzyszy, że przygotowuje nam wszystko, co jest nam potrzebne, możemy napełniać nasze serce pokojem, nadzieją – zauważył kaznodzieja. – Dlatego moi drodzy życzymy dzisiaj maturzystom, żeby szczęśliwie, bezpiecznie właśnie przeżyli te egzaminy dojrzałości. Ale żeby też myśleli o tym, co będzie im dane. Żeby byli wrażliwi na to prowadzenie Pana Boga i umieli odpowiedzieć na wezwanie Pana Jezusa „Pójdź za Mną”. Pójdź za Mną, jakakolwiek droga by to nie była, bo każdy z nas ma swoje jedyne, niepowtarzalne powołanie – mówił. – To jest chyba największe szczęście: widzieć, że moje życie przynosi dobre owoce. I tego życzymy maturzystom i sobie nam samym – dodał. Więcej: katowice.gosc.pl
03-05-2025
Śp. ks. Piotr Kurzela
Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 69 lat, w 43. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Piotr Kurzela (rocznik święceń 1983), emerytowany proboszcz parafii Świętej Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach.

Lokalizacja parafii

REKLAMA

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.


Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Chorzów, Stalowa 17/212.