Powrót do listy parafii
Parafia Rzymskokatolicka Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela
41-712,
Ruda Śląska,
Ul. Karola Goduli
22
Numer telefonu: 32 248 13 85
Adres e-mail.: godula@katowicka.pl
Aktualności z Archidiecezji katowickiej
07-06-2026
Wspólnota seminaryjna pielgrzymowała na Jurę Krakowsko-Częstochowską
W piątek, 5 czerwca, wspólnota Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego – przełożeni, klerycy oraz współbracia z roku propedeutycznego – pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Andrzeja Przybylskiego udała się na wspólną pielgrzymkę na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Uczestnicy wyjazdu nawiedzili fraternię „Orientale Lumen” w malowniczo położonym Choroniu. Seminarzyści mieli okazję poznać codzienne życie sióstr i braci ze Wspólnoty Małego Baranka, którzy od kilkunastu lat tworzą tam miejsce modlitwy, pracy i posługi. W klasztornej kaplicy zatrzymali się na medytacji nad Słowem Bożym.
Następnie wspólnota seminaryjna udała się do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach. Uczestniczyli tak w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Andrzeja Przybylskiego. Po Mszy Świętej ojcowie paulini zaprosili pielgrzymów do klasztornego refektarza na wspólny obiad i braterskie spotkanie.
Zwieńczeniem pielgrzymki była wizyta na Jasnej Górze. W Kaplicy Cudownego Obrazu seminarzyści wraz z przełożonymi zawierzyli Matce Bożej swoją formację, powołania oraz intencje Kościoła i archidiecezji, trwając na wspólnej modlitwie przed Jej wizerunkiem.
Wyjazd był okazją nie tylko do modlitwy i duchowej refleksji, lecz także do budowania wspólnoty oraz umacniania więzi między przełożonymi i alumnami seminarium.
05-06-2026
Pochodzący ze Śląska męczennicy salezjanie zostaną beatyfikowani
W sobotę, 6 czerwca br. w Krakowie odbędzie się beatyfikacja 9 męczenników salezjańskich, którzy zginęli in odium fidei – „z nienawiści do wiary” w niemieckich nazistowskich obozach zagłady – Auschwitz i Dachau – w latach 1941-1942.
Aż pięciu nowych błogosławionych: ks. Ignacy Dobiasz SDB, ks. Karol Golda SDB, ks. Franciszek Harazim SDB, ks. Jan Świerc SDB, ks. Franciszek Miśka SDB wywodzi się ze Śląska.
Ks. Franciszek Harazim SDB (ur. 1885 w Osinach k. Żor) – zamordowany w Auschwitz w 1941 r..
Ks. Karol Golda SDB (ur. 1914 w Tychach) – zamordowany w Auschwitz w 1942 r..
Ks. Franciszek Miśka SDB (ur. 1898 w Świerczyńcu na Górnym Śląsku) – zmarł w Dachau w 1941 r..
Ks. Jan Świerc SDB (ur. 1877 w Królewskiej Hucie, obecny Chorzów) – zamordowany w Auschwitz w 1941 r..
Ks. Ignacy Dobiasz SDB (ur. 1880 w Ciechanowicach, na Śląsku) – zamordowany w Auschwitz w 1941 r..
Pozostali męczennicy to: ks. Ignacy Antonowicz SDB, ks. Włodzimierz Szembek SDB, ks. Ludwik Mroczek SDB, ks. Kazimierz Wojciechowski SDB.
W poczet błogosławionych zostaną włączeni 6 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Miejsce uroczystości nawiązuje do historii powołania kapłańskiego młodego Karola Wojtyły, parafianina z krakowskich Dębnik i świadka aresztowania sześciu z dziewięciu salezjanów-męczenników.
„W realiach totalitarnej nienawiści II wojny światowej pozostali wierni Chrystusowi, Kościołowi i swojemu salezjańskiemu powołaniu aż do końca. Ich życie i męczeństwo pokazują, że wiara nie jest ideą, lecz decyzją, która w chwilach próby domaga się odwagi i wierności (…). Ich męczeństwo nie było aktem desperacji, ale świadomym przyjęciem Krzyża jako drogi wierności Bogu i człowiekowi. Drogi kontynuacji ofiarowania swojego życia Chrystusowi i poświęcenia go w akcie profesji” – czytamy na oficjalnej stronie poświęconej beatyfikacji.
Uroczystość beatyfikacji rozpocznie się o godz. 9.00 od modlitewnego czuwania. Eucharystii sprawowanej o godz. 10.00 będzie przewodniczył prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.
O drodze na ołtarze salezjańskich męczenników przeczytamy w najnowszym Gościu Niedzielnym (nr 23 z 7 czerwca 2026 roku). Więcej tutaj: https://www.gosc.pl/doc/9748580.Wolni-wsrod-niewolnikow-Beatyfikacja-meczennikow-salezjanskich
04-06-2026
„Bogu niech będą dźwięki” – za nami 17. edycja koncertu rodzinnego „Bądź jak Jezus”
– Tysiące uczestników, muzyka uwielbienia, rodzinna atmosfera i wspólne świętowanie Bożego Ciała – tak przebiegała 17. edycja koncertu rodzinnego „Bądź jak Jezus” w Parku Zamkowym w Mysłowicach.
– Tysiące uczestników, muzyka uwielbienia, rodzinna atmosfera i wspólne świętowanie Bożego Ciała – tak przebiegała 17. edycja koncertu rodzinnego „Bądź jak Jezus” w Parku Zamkowym w Mysłowicach w Uroczystość Bożego Ciała. Hasło tegorocznego koncertu brzmiało „Nie musisz być doskonały”.
