Powrót do listy parafii
Parafia św. Franciszka
43-382,
Bielsko-Biała,
Przy Torach
1
Numer telefonu: 33 818 32 93
Adres e-mail.: parafia@wapienica.wiara.org.pl
Aktualności z Diecezji bielsko-żywieckiej
12 stycznia 2025
Wizytacja w Pruchnej
Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla zakończyła 12 stycznia 2025 r., w Niedzielę Chrztu Pańskiego, wizytację kanoniczną w parafii św. Anny w Pruchnej. Jest to jedna z najstarszych parafii na Śląsku Cieszyńskim, istniejąca od niemal 700 lat. Wierni angażują się w życie religijne, choć nie brak również tych, którzy oddalili się od Kościoła – zauważył w swoim odczytanym w niedzielę sprawozdaniu proboszcz ks. Jacek Urbaczka.
Jak podkreślił, wspólnota parafialna cieszy się z ośmiu kapłańskich powołań, w tym misjonarza i męczennika, oraz obecnych kandydatów do kapłaństwa. W parafii kładzie się duży nacisk na przygotowanie dzieci i młodzieży do sakramentów, a także na praktykowanie Komunii św. wynagradzającej w pierwsze piątki miesiąca.
Parafia jest aktywna, jeśli chodzi o działalność charytatywną – wspierała uchodźców z Ukrainy, pomaga rodzinom wielodzietnym i potrzebującym. Wierni współpracują z duszpasterzami, organistami, radą parafialną i grupami modlitewnymi.
Od ostatniej wizytacji osiem lat temu przeprowadzono liczne prace remontowe: wymieniono stolarkę, osuszono fundamenty, odnowiono elewację i wnętrze kościoła, wprowadzono ogrzewanie podłogowe, a dzięki funduszom z Polskiego Ładu przywrócono historyczne oświetlenie i odrestaurowano zabytkowe elementy. Aktualnie trwa układanie nowej posadzki, finansowane przez parafian.
Proboszcz podkreślił ofiarność i odpowiedzialność wiernych oraz zawierzył przyszłość parafii Bożej Opatrzności, prosząc biskupa o błogosławieństwo dla wspólnoty.
„Na pewno jest jeszcze wiele innych spraw, które wymagają naszego wspólnego zaangażowania. To wszystko, co przynosi życie, chcemy mieć na uwadze w naszej posłudze. Chcemy o tych sprawach mówić Panu Bogu w modlitwie, szczególnie o tych, którzy w ostatnim czasie pogubili się na drogach wiary i życia i już nie przychodzą do wspólnego stołu Słowa Bożego i Eucharystii” – dodał. fot. ks. Piotr Góra
12 stycznia 2025
Bp Greger: jak dotrzeć do mety życia, żeby siebie nie zatracić
„W tym świecie żyjemy niejako pomiędzy dwoma ścianami – jak w rynnie, po której zjeżdżają saneczkarze czy bobsleiści – z jednej strony ściana pobożności, gorliwości, skromności, uświęcenia; a z drugiej strony – biegnąca równolegle – ściana bezbożności, zachłanności, ludzkich wad” – zauważył bp Piotr Greger w Górkach Wielkich. Przedstawiciele kilkudziesięciu wspólnot całej diecezji bielsko-żywieckiej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ) uczestniczyli 12 stycznia 2025 r. w Eucharystii pod przewodnictwem biskupa pomocniczego we franciszkańskim kościele św. Jana Sarkandra.
Opierając się na nauczaniu św. Pawła, zachęcającym do życia w sposób świadomy, pobożny i sprawiedliwy w perspektywie życia wiecznego, kaznodzieja podkreślił znaczenie walki duchowej w codzienności, potrzeby wyrzeczenia się bezbożności oraz roli Kościoła jako mistycznego Ciała Chrystusa.
„Nasz świat, nasze życie tutaj, jest walką, zmaganiem się o sprawy najważniejsze. W tym świecie żyjemy niejako pomiędzy dwoma ścianami; jak w rynnie, po której zjeżdżają saneczkarze czy bobsleiści. Z jednej strony ściana pobożności, gorliwości, skromności, uświęcenia, a z drugiej strony – biegnąca równolegle – ściana bezbożności, zachłanności, ludzkich wad. Musimy tak przejść przez świat, tak przejechać do mety ścieżką toru saneczkowego, żeby siebie nie zatracić, żeby w danym nam przedziale czasu szczęśliwie dotrzeć do mety” – wskazał.
Jednocześnie wyjaśnił, że bezbożność to nie tylko ateizm, ale także życie tak, jakby Boga nie było, nawet jeśli uznaje się Jego istnienie.
„Trudno jednoznacznie stwierdzić, która postawa jest gorsza i bardziej niebezpieczna. W tym kontekście jawi się nam prawda o Kościele będącym rzeczywistym Ciałem mistycznym Jezusa Chrystusa, Jego realną manifestacją i obecnością w świecie, a nie jakąś fakultatywną wspólnotą prowadzącą do ludzkiej dojrzałości możliwej do osiągnięcia poza Kościołem, jak skłonni są twierdzić niektórzy” – zaznaczył.
Przybliżył w tym kontekście dwa przykłady życia „wychylonego” ku wieczności: Jana Chrzciciela, który, jak zauważył, jest wzorem skupienia na Chrystusie i uniknięcia narcyzmu oraz celebrytyzmu, oraz Franciszka z Asyżu, z jego Pieśnią słoneczną, ukazującą wdzięczność za dzieło stworzenia oraz harmonię między człowiekiem a przyrodą, przy jednoczesnym realizmie dotyczącym życia doczesnego.
„Św. Jan Chrzciciel i św. Franciszek z Asyżu przypominają nam, że żyjemy w tym świecie, ale od momentu chrztu świętego jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego z Bogiem. Niech każda chwila życia na ziemi będzie wykuwaniem losu czekającej nas przyszłości; niech każde dokonane dobro doczeka się zasłużonej i sprawiedliwej nagrody u Boga” – zaapelował i powtórzył, jak ważne jest, by docenić dar chrztu.
FZŚ (dawna nazwa III Zakon Świętego Franciszka) został założony ok. 1221 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Powstał on z myślą o ludziach świeckich, którzy, pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną dążyć do doskonałości chrześcijańską drogą.
Zakon jest autonomiczny. Jego strukturę tworzą wspólnoty miejscowe, regionalne, narodowe i międzynarodowe z siedzibą w Rzymie. Na świecie FZŚ skupia ok. 500 tys. osób. Jako znak przynależności do wielkiej rodziny franciszkańskiej członkowie FZŚ noszą znaczek „TAU”.
Franciszkański Zakon Świecki jest otwarty dla wszystkich pełnoletnich katolików, którzy pragną naśladować św. Franciszka, żyjąc w stanie świeckim według Ewangelii.
Zatwierdzenia odnowionej reguły, dostosowanej do przemian posoborowych, dokonał 24 czerwca 1978 r. papież Paweł VI. fot. Monika Jaworska/Niedziela na Podbeskidziu, ks. Robert Kasprowski
12 stycznia 2025
„Misyjna Jutrzenka” przedstawiła jasełka dla Konga
Po raz kolejny jasełka zaprezentowała „Misyjna Jutrzenka” z parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Od 30 lat należący do wspólnoty dzieci i ich rodzice wspierają w ten sposób Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Najnowsza sceniczna interpretacja historii o narodzinach Jezusa w wykonaniu grupy była okazją do pomocy materialnej najmłodszym mieszkańcom Demokratycznej Republiki Konga.
Premiera spektaklu odbyła się 11 stycznia 2025 r. na scenie skoczowskiego MCK „Pod Pegazem”. Widowisko wyreżyserowała animatorka wspólnoty Joanna Walczyk. Za stronę muzyczną przedstawienia był odpowiedzialny Paweł Moskała.
Najbliższy spektakl w wykonaniu „Misyjnej Jutrzenki” będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę, 12 stycznia, o 15.00 w Sali widowiskowej MCK.
Kolędnicy misyjni wspierają w tym roku Demokratyczną Republikę Konga. Dlaczego właśnie ten kraj?
W DRK, gdzie dostęp do edukacji, opieki medycznej i podstawowych środków do życia jest ograniczony, misjonarze i organizacje katolickie pełnią kluczową rolę. Zebrane fundusze wesprą projekty, takie jak budowa szkół, dostarczanie materiałów edukacyjnych oraz pomoc żywnościowa.
Większość mieszkańców DRK to chrześcijanie (60% katolików, 20% protestantów), choć sytuacja wyznawców w niektórych regionach jest trudna. Chrześcijańskie wioski są atakowane, a duchowni i wierni bywają prześladowani. Dzieci z chrześcijańskich rodzin często zmusza się do nauki islamu, a dziewczęta narażone są na przemoc i aranżowane małżeństwa.
Warunki życia są dramatyczne – połowa dzieci w wieku 6–11 lat nie chodzi do szkoły, a co piąte dziecko nie dożywa 5. roku życia. Wiele dzieci jest zmuszanych do pracy lub wcielanych do bojówek. fot. Monika Jaworska/Niedziela na Podbeskidziu