Ikona informacyjna
POMOC
Powrót do listy parafii

Parafia Krzyża Świętego

41-100, Siemianowice Śląskie, Powstańców 2

Uroczystość Odpustu Parafialnego 17.09.2023 r. 6 dni temu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Tydzień: od  17. września 2023

 1. Niedziela – UROCZYSTOŚĆ ODPUSTU PARAFIALNEGO KU CZCI KRZYŻA ŚWIĘTEGO. Niech Dobry Bóg błogosławi naszej Parafii i wszystkim, którzy otwarli się na Łaskę Odpustu. Sumie odpustowej o 12:oo oraz procesji wokół kościoła będzie przewodniczył Ksiądz Prałat Józef Kużaj. Kazanie odpustowe wygłosi Ksiądz Piotr z Jastrzębia Zdroju. Nieszpory Odpustowe będą o godz. 16:oo.
 2. Podczas sumy czynimy też podziękowanie dla katechetki Elżbiety Krygowskiej za 25 lat przygotowywania naszych dzieci do Wczesnej Komunii św. ora  pani Marii Stefankiewicz za 5 lat służby w kościele parafialnym.
 3. Kolekta tej i następnej niedzieli jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii – min. na używane organy do kaplicy pogrzebowej, które trzeba było kupić w trybie natychmiastowym. Będzie to instrument tymczasowy. Docelowo w kaplicy będą małe organy piszczałkowe
  z prawdziwego zdarzenia, kilkugłosowe, sprowadzone z Niemiec. Ponadto są czynione starania o wymianę kościelnego oświetlenia sufitowego na współczesne energooszczędne, co znacznie obniży rachunki za energię. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom! Bóg zapłać! 
 4. Razem z działkowcami z ogródków działkowych Zorza, kontynuujemy naszą modlitwę dziękczynną za ludzką pracę i dobre plony. Szczęść Boże Działkowcom!
 5. W Kościele Powszechnym jest dziś Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się o odpowiedzialności za słowo przekazywane ludziom.
 6. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uroczystego i godnego przeżycia parafialnego Odpustu.
  Za modlitewny udział wiernych i naszych dzieci, za piękną liturgię,  z nutą chóralną. W sposób szczególny dziękuję księżom celebransom i kaznodziei odpustowemu. Dziękujemy wszystkim adorującym Krzyż w wigilię odpustu w sobotę o 19:oo. Podziękowania należą się też. za czysty kościół i ofiarowane czerwone róże, a także parafianinowi, który pięknie oczyścił z mchu obejście kościoła od strony północnej.
 7. W tym tygodniu:
 • W poniedziałek - Święto Św. Stanisława Kostki, patrona Polski i młodzieży.
 • W czwartek – Święto Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
 • W sobotę rano zapraszam czcicieli Św. Ojca Pio z Pietrelciny, kapłana.
 • W niedzielę 24 września kontynuujemy nasze msze dziękczynne z Działkowcami ogródków: Kukułka i Kwiat Jabłoni.
 1. Parafia nasza poszukuje do pracy osobę, która zadbałaby o obejście kościoła i sprawy gospodarcze na probostwie. Warunki pracy są dogodne i elastyczne.
 2. Spotkanie z rodzicami dzieci przystępujących w 2024 roku do Pierwszej Komunii Świętej odbędzie się w kościele 28.09.2023o godzinie 18:45.
 3. Żaden z rodziców nie zgłosił proboszczowi swojego dziecka na przygotowanie do Wczesnej Komunii Św.  W tym roku nie będzie więc takiej katechezy.
 4. W najbliższym czasie czekają na nas KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJSzlakiem Siemianowickich Świątyń.  W związku z powyższym nastroiliśmy  nasze organy.  Jesteśmy wszyscy zaproszeni na te koncerty (jest plakat).
 • Pierwszy 24 września o 17:3o w naszym kościele. W programie: Bach, Brosig, Skurzyński. Wykonawca: Mariola Brzoska
 • Drugi 22 października o 17:3o w naszym kościele. W programie: Bach, Franck, Peeters. Wykonawca: Karolina Lucja.
 • Trzeci: 29 października nasz parafianin dr hab. Marek Urbańczyk będzie miał wykład dla wiernych na temat organów i swojej nowej książki, a wcześniej wysłuchamy krótkiego koncertu. Na organach zagra również nasz parafianin dr Michał Duźniak. To zaszczyt dla parafii!
 1. Z kolei nasz kolejny parafialny organista, a zarazem artysta – pan Piotr Kwiatkowski - zaprasza nas na swoją wystawę Exodos-Eisodos
  Ta będzie w naszym mieście w Galerii GX przy ulicy Damrota 2,  w piątek 22 września  o 18:oo.  Gratulujemy!
 2. Parafianie mogą pomóc naszej Szkole Katolickiej. Od 18 września rozpoczyna się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego, w którym bierze udział nasz siemianowicki Katolik. W związku z tym, że przy szkole nie ma jeszcze boiska, społeczność szkoły prosi o oddanie głosu na projekt nr 8 Budżetu Obywatelskiego budowy boiska wielofunkcyjnego przy ul1-go Maja 1. Boisko to, będzie służyło uczniom oraz społeczności lokalnej. Głosowanie odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową. W przypadku braku dostępu do Internetu zapraszamy na portiernię budynku szkoły. W gablotce jest plakat informacyjny.
 3. Jest do nabycia Gość Niedzielny.

XXIII Niedziela Zwykła 10.09.2023 r. 1 tydzień temu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Tydzień: od  10. września 2023

 1. XXIII Niedziela Zwykła. Dzisiaj w Markowej na Podkarpaciu ma miejsce beatyfikacja dziewięcioosobowej Rodziny Ulmów zamordowanej w czasie okupacji niemieckiej za pomoc Żydom. Módlmy się za wszystkich prześladowanych za wiarę oraz męczenników za wyznawanie Chrystusa. O 16:oo odprawimy Nieszpory Niedzielne.
 2. Kolekta tej niedzieli jest na Wydział Teologiczny Uniwersytetu ŚląskiegoBóg zapłać wszystkim ofiarodawcom na cele ogólnokościelne
  i parafialne.
 3. Dzisiaj dziękujemy za plony ziemi, za chleb i dostatek, którego nie ma wielu ludzi na kuli ziemskiej. Czynimy to na mszach dziękczynnych naszych Działkowców z Ogródków Działkowych: Pokój, Słowik i Pszczelnik. Módlmy się za Działkowców, Rolników, Ich Rodziny i za wszystkich szanujących Dary Boże W przyszłą niedzielę o 9:oo będzie dziękczynienie Ogródków Działkowych Zorza.
 4. We wtorek obchodzimy Uroczystość NMP Piekarskiej patronki archidiecezji.
 5. W najbliższy czwartek w całym Kościele jest Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a w przyszłą niedzielę 17 września, ma miejsce w naszej parafii UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI KRZYŻA ŚWIĘTEGO. Wszyscy włączmy się w przeżywanie naszego parafialnego święta. Przygotujmy się do przyjęcia Łaski Odpustu. Dodatkowa okazja do spowiedzi św. będzie w piątek od godziny 17:3o i w sobotę od 17:oo. Proszę wszystkie Dzieci, a szczególnie Dzieci Komunijne w swoich strojach, o uczestnictwo we Mszy św. o 12:oo z procesją. Będzie jej przewodniczył Ksiądz Prałat Józef Kużaj. Znakiem uroczystości niech będzie śpiew chwalebny chóru i obecność pocztów sztandarowych. Nieszpory Odpustowe będą o 16:oo. W wigilię Odpustu w sobotę o 19:oo zapraszamy na NABOŻEŃSTWO ADORACJI KRZYŻA PRZED ODPUSTEM PARAFIALNYM.
 6. Podczas sumy odpustowej będą odprawione dwie Msze św. dziękczynne jako podziękowanie Wspólnoty Parafialnej dla katechetki Elżbiety Krygowskiej za 25 lat przygotowywania naszych dzieci do Wczesnej Komunii św. oraz  w intencji pani Marii Stefankiewicz za 5 lat służby w kościele parafialnym.
 7. Spotkanie organizacyjne dla osób pragnących przygotować się do Sakramentu Bierzmowania odbędzie się w piątek  15 września o godz 18.45 w kościele. Na spotkanie kandydaci przychodzą z rodzicami.
 8. Spotkanie z rodzicami dzieci przystępujących w 2024 roku do Pierwszej Komunii Świętej, odbędzie się w kościele w czwartek 28.09.2023r
  o godzinie 18:45 . Natomiast rodzice zainteresowani wczesną Komunią św. swojego dziecka kontaktują się bezpośrednio z proboszczem.
 9. Ks. Józef Kużaj dziękuje za złożone życzenia i obecność na Mszy św. Sprawowanej w Jego urodzinowej intencji. Dziękujemy też uczestnikom Pielgrzymki Jubileuszowej do Pszowa.
 10. Zapisanych na pielgrzymkę do Austrii i na Bawarię zapraszam na probostwo czwartek14 września o godz. 18:5o.
 11. Jest do nabycia Gość Niedzielny i Krzyżyk.

XXII Niedziela Zwykła - 03.09.2023 3 tygodnie temu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Tydzień: od  3. września 2023

 1. XXII Niedziela Zwykła. Czytamy dziś List Episkopatu z ok. Tygodnia Wychowania.
 2. Kolekta jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za ofiary. Za tydzień kolekta będzie na Wydział teologiczny UŚ.  
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca z modlitwą o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz o uświęcenie życia duchowieństwa. Zawsze w I czwartek chcemy też pamiętać w modlitwie o kapłanach pochodzących z naszej parafii oraz wszystkich, którzy duszpasterzowali wśród nas.
 4. Zapraszamy parafian na Mszę św. urodzinową w intencji Czcigodnego Księdza Prałata Józefa Kużaja w poniedziałek o 18:oo.
 5. W przyszłą sobotę (od 8:oo) jest obchód chorych z posługą sakramentalną.
 6. Skończyły się wakacje szkolne. Pamiętajmy w modlitwie o uczniach, aby z radością wrócili do swoich szkolnych obowiązków i z pomocą Ducha Świętego podjęli trud nauki.  Msze Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w tym tygodniu:
 • Szkoły Podstawowe – czwartek o 16:3o. Okazja do spowiedzi św. od 16:oo.
 • Szkoła Katolicka – poniedziałek o 10:oo. Okazja do spowiedzi św. od 9:3o.
 • Liceum Ogólnokształcące – poniedziałek o 18:oo. W tym roku w naszym mieście odbędą się wojewódzkie uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego, które w tym roku świętuje 100.lecie swojego istnienia.
 1. Za tydzień w niedzielę (10. września) Rodzinne Ogrody Działkowe zapraszają na msze dziękczynne: „Pokój” o 9:oo; „Słowik” o 16:3o; „Pszczelnik” o 19:oo. Wszyscy włączmy się w to dziękczynienie za wszelkie plony i pamiętamy w modlitwie o cierpiących głód i niedostatek jedzenia. 
 2. W przyszłą niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja Małżonków Józefa i Wiktorii Ulmów wraz a siedmiorgiem dzieci.  Zostali zamordowani 24 marca 1944 roku za pomoc Żydom.
 3. Zachęcam parafian do wzięcia udziału w parafialnej pielgrzymce!:
 • do Sanktuarium Matki Bożej w Pszowie w 300.lecie kultu Obrazu. Po drodze wstąpimy do kościoła w Kokoszycach (ostatnia parafia księdza proboszcza) oraz odwiedzimy kaplicę zabytkowego domu rekolekcyjnego w połączeniu ze spacerem  po ogrodzie ośrodka rekolekcyjnego.  
 • wyjazd osób zapisanych - spod kościoła o 7:3o w sobotę 9. września.
 • zapisy w zakrystii najlepiej dzisiaj lub jutro w kancelarii i zakrystii.
 • Koszt: tylko 20 złotych od osoby dorosłej i 5 złotych od dziecka przy wpisie. Dzieci muszą mieć swojego opiekuna.
 • Jeszcze raz zachęcam do odbycia tej pielgrzymki celem modlitwy i przeżycia pielgrzymkowej wspólnoty!

XXI Niedziela Zwykła 27 08 2023 3 tygodnie temu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Tydzień: od 27. sierpnia 2023

 

 • XXI Niedziela Zwykła. Jezus niezmiennie pyta swoich uczniów: "A wy za kogo Mnie uważacie?". Łatwo jest słowami wyznać kim jest Jezus w niedzielnym Credo, o ile się jest na Eucharystii w Dzień Pański. Potem toczy się zwykłe życie. To ono jest odpowiedzią na to pytanie Jezusa. Dziękujemy Ci Jezu, że jesteś naszym Panem i Zbawicielem.
 • Kolekta mszalna jest dziś przeznaczona na potrzeby naszej parafii na uregulowanie kilku rachunków za prąd, wodę (wodę na cmentarzu – rekordowy rachunek w upalne lato) i wywóz śmieci z cmentarza. Bóg zapłać za każdy dar materialny złożony na cele parafialne. Za tydzień również kolekta parafialna.
 • Fundacja Życie i Rodzina zaprasza dziś na różaniec w intencji zatrzymania aborcji o 15:oo pod pomnikiem obok Urzędu Miasta na Placu Wolności.
 • W tym tygodniu są Dni Eucharystyczne: I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszamy do spowiedzi św. zwłaszcza uczniów po wakacjach. Spowiedź będzie w te dni od 17:3o.
 • W piątek (01.09) po mszy św. wieczornej modlitewny wieczór uwielbienia.
 • Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego świętuje 100-lecie swojego istnienia. Szkoła zaprasza wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i absolwentów na Mszę św. dziękczynną w sobotę (02.09) o godz. 9:3o pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Iwaneckiego (absolwenta liceum). Po Mszy uroczysty przemarsz do gmachu Szkoły, w którym zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca pierwszego dyrektora Jubilatki – Ks. Profesora Józefa Jelito. Tego dnia w Szkole odbędzie się także Zjazd Absolwentów (szczegóły na stronie: www.sniadek.com/jubileusz-100-lecia)
 • Z kolei w poniedziałek września w naszym mieście odbędą się wojewódzkie uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 18:00.
 • Społeczność „Katolika” zapraszamy na mszę z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego w poniedziałek (04.09) na godzinę 10:00.

Msza dla pozostałych szkół podstawowych w czwartek (07.09) o godz. 16:30. Podczas tej mszy poświęcimy przybory szkolne pierwszoklasistom.

 • Msza św. w intencji Księdza Prałata Józefa Kużaja z okazji urodzin zostanie odprawiona w poniedziałek (04.09) o godzinie 18:00.
 • We ubiegły wtorek w obecności mieszkańców naszego miasta została poświęcona nowa figura Matki Bożej Niepokalanej obok naszego kościoła. Niech nam przypomina, że Maryja na co dzień nas wspiera i prowadzi do Boga.
 • Archidiecezjalna Komisja Muzyki Sakralnej i Studium Muzyki Kościelnej zapraszają wszystkich chętnych na kurs psałterzysty i warsztaty dla muzyków kościelnych. Swoją chęć do udziału w powyższym kierujemy do proboszcza.
 • Mamy propozycję zorganizowania dwóch pielgrzymek:

- Pierwsza: 9 września do Sanktuarium Matki Bożej w Pszowie w 300-lecie kultu Obrazu z możliwością uzyskania odpustu zupełnego (autobusowa). Wyjazd spod kościoła o 7:3o. Zapisy w zakrystii lub kancelarii tylko do środy. Pojedziemy, jeśli zbierze się odpowiednia liczba pielgrzymów. Koszt tylko za wynajem autokaru. Przy wpisie dajemy 20 złotych i 20 złotych w autobusie. Zachęcam do udziału w pielgrzymce.

- Druga: do sanktuariów maryjnych: Mariatzel w Austrii oraz Altötting. Ponadto: zamki bawarskie, wycieczka po jeziorze i zwiedzanie Salzburga. Plakat propozycji za szczegółami znajduje się w gablotce. Pielgrzymka ma się odbyć na przełomie września i października, jeśli będą chętni. Pielgrzymka ma sens, jeśli zbierze się cały autobus. Proszę już teraz o zapisywanie się w zakrystii lub kancelarii zostawiając swój numer kontaktowy. Wpierw chodzi o rozeznanie ilu wiernych jest zainteresowanych pielgrzymką.

 • Przy wejściu do kościoła można nabyć nowe numery Gościa Niedzielnego (z podsumowaniem pielgrzymki kobiet do Piekar), Małego Gościa Niedzielnego (z magnesem z polskimi bohaterami – błogosławioną rodziną Ulmów) i naszego Krzyżyka (z intencjami i ogłoszeniami na kolejne 2 tygodnie).

XX Niedziela Zwykła 20.08.2023 r. 1 miesiąc temu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Tydzień: od  20. sierpnia 2023

 1. XX Niedziela Zwykła. Modlitwa wiary ma wielką moc. Bóg zawsze współdziała z tymi, którzy Mu ufają.
 2. Dziś ma miejsce stanowa Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej. Nasze Panie wyruszyły w drogę już o 6:oo. Przywitajmy Je z kwiatami w ręku około 18:oo. Wspólnie wyśpiewamy w kościele Te Deum.
 3. Kolekta mszalna jest dziś przeznaczona na potrzeby naszej archidiecezji.  W przyszłą niedzielę będzie kolekta parafialna na uregulowanie kilku rachunków za prąd, wodę i wywóz śmieci z cmentarza. Bóg zapłać za każdy dar materialny złożony na cele parafialne
  i ogólnokościelne.
 4. Od środy jest wśród nas Ksiądz Janusz – Oblat Maryi Niepokalanej. Serdecznie dziękujemy Księdzu za pomoc duszpasterską w naszej parafii, wygłoszoną dziś homilię niedzielną oraz przywiezienie z sobą Kalendarzy Misyjnych na 2024. Można je nabyć po mszach, a złożona ofiara jest przeznaczona na Misje.
 5. Archidiecezjalna Komisja Muzyki Sakralnej i Studium Muzyki Kościelnej zapraszają wszystkich chętnych na kurs psałterzysty i warsztaty dla muzyków kościelnych. Swoją chęć do udziału w powyższym kierujemy do proboszcza.
 6. We wtorek przypada wspomnienie NMP Królowej. Tego dnia odbędzie się procesja różańcowa, która rozpocznie się Mszą św. sprawowana w kościele Św. Jana Sarkandra w Bańgowie o godz. 18:oo, po której – około godz. 19:15 wierni wyruszą pieszo do nowej figury Matki Bożej przy naszym kościele. Tutaj poświęcimy figurę Niepokalanej, którą ufundowali czciciele Maryi.
 7. Zapraszamy parafian na Mszę św. sprawowaną we wtorek (22 sierpnia) o 18:oo w intencji naszego Księdza Bartłomieja Bobera w dniu urodzin.
 8. W czwartek przypada Święto Świętego Bartłomieja Apostoła.
 9. Natomiast w sobotę jest Uroczystość NMP Częstochowskiej, głównej patronki naszej Ojczyzny. Msza św. w piątek wieczorem będzie odprawiona według formularza z Uroczystości Pani Jasnogórskiej.
 10. W sobotę 9 września będzie comiesięczny obchód chorych.
 11. Fundacja Życie i Rodzina zaprasza na różaniec w intencji zatrzymania aborcji, który zostanie odmówiony w przyszłą niedzielę 27 sierpnia
  o 15:oo pod pomnikiem obok Urzędu Miasta na Placu Wolności.
 12. Mamy propozycję zorganizowania dwóch pielgrzymek:
 • Pierwsza: 9 września do Sanktuarium Matki Bożej w Pszowie w 300.lecie kultu Obrazu z możliwością uzyskania odpustu zupełnego (autobusowa). Po drodze zatrzymamy się dwa razy w wybranych miejscach, na krótką modlitwę. Szczegóły podamy za tydzień, ale zastanówmy się już teraz.
 • Druga: do sanktuariów Maryjnych: Mariatzel w Austrii oraz Altötting w Niemczech. Ponadto: zamki bawarskie, wycieczka po jeziorze i zwiedzanie Salzburga. Plakat propozycji ze szczegółami znajduje się w gablotce.  Pielgrzymka ma się odbyć na przełomie września i października, jeśli będą chętni. Pielgrzymka ma sens, jeśli zbierze się cały autobus.  Do tematu wrócimy 3 września i wtedy rozpoczniemy zapisy trwające kilka dni.
 1. Przy wyjściu z kościoła można nabyć nowy nr Gościa Niedzielnego.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.


Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/204.